Először is arra ügyeljünk, hogy egyszerre mindig több zsindelycsomagból dolgozzunk! Ez azért fontos, mert a zsindelyek gyártásakor halvány árnyalatbeli különbségek előfordulhatnak, ezzel a módszerrel viszont elkerülhetjük a kevésbé esztétikus színblokkok kialakulását. A csomagok bontásakor ügyeljünk arra, hogy a zsindelyek látható felületét ne vágjuk meg a zsindely szikével.
Az alábbi példában a talán legegyszerűbb, letisztult téglány zsindellyel való munkát nézzük át részletesen. A zsindelyek felrakását minden esetben az ereszszegéllyel párhuzamos kezdősorral indítjuk. A kezdősorhoz a zsindelyek tagozatait levágjuk, valamint az így kapott elemből féltagozatnyi részt szintén levágunk, hogy biztosítsuk az átfedést a zsindelysorok közt. Ügyeljünk arra, hogy a kezdősor egy centiméterrel túllógjon az ereszszegélyen, illetve hogy az öntapadó pontok legyenek ahhoz közelebb. Mindig egy zsindelylaphoz igazítsuk a szögelési pontokat úgy, hogy a következő sor minden ponton fedje a szögfejeket.
Amennyiben a tetőszerkezetünk tartalmaz vápát, akkor a mellékelt ábra szerint, a már felrajzolt krétavonalhoz igazítjuk a vápa kezdősorát, majd a túlnyúló részeket levágjuk, szabadon hagyva ezzel a vápatakaró felületét. A víz zsindely alá hatolását úgy kerülhetjük el a legkönnyebben, ha a kezdősoron kialakult háromszög részt szögmentesítjük, és ragasztjuk!
Többféle vápakészítési technikával dolgozhatsz, melyeket a későbbiek folyamán részletesen is igyekszem bemutatni.
Következő lépésként lefektetjük az első sor zsindelyt, és szögekkel rögzítjük a kivágások felett, illetve a szélektől 2,5 centiméterre. A kezdősort, illetve az összes sor zsindelyt rögzítsük az ereszszegélylemezhez zsindelyragasztóval! Mivel a zsindelyeket eltolással helyezzük fel, ezért folyamatosan, az ábrának megfelelően féltagozattal rövidíteni szükséges az első sorokat! Ez az átlós kialakítás fontos a vízelvezetés miatt, ezen felül megerősíti a tetőszerkezetet. Amennyiben szeles területen dolgozunk, ajánlatos kettős szegelést alkalmaznunk, valamint ragasztással még biztosabb eredményt kapunk.
Gerincelem készítésekor a kúpelemeket a zsindelylapokból vágjuk ki, és a felrajzolt krétavonalakra illesztés után szögeljük és ragasszuk! Fontos megjegyezni, hogy más vágási formájú zsindelyek esetén a gerincelem kúpelemeit szintén téglány zsindelyből alakítjuk ki. Abban az esetben, ha az IKO laminált zsindelyét használjuk az alkalmazás technikai kézikönyv szerint, úgy a gyártó 30 év garanciát vállal a termékére, míg a téglány zsindelyre 15 év garanciát kapunk. Néhány ügyfelemben korábban már felmerült, hogy ezen okból kifolyólag a gerincelemeket is inkább a hosszabb garanciájú, Cambridge Xtreme zsindelyből alakítsuk ki. A jó hír az, hogy ilyen esetekben nem csak a laminált zsindelyre, de a téglányból kialakított kúpelemekre is 30 év garanciát kapunk, így továbbra is ezt a megoldást javaslom!
Tető szellőztetés
Bár a nyitott kocsibeállók, játszóterek és filagóriák esetén nincs szükség a tető szellőztetésére, egy lakóház tetőszerkezetének zsindelyezésekor ez az egyik legfontosabb művelet! Többféle típusú szellőző rendszer közül választhatunk, személyes tapasztalat szerint én a gerincszellőzőt preferálom. Az IKO kiváló Armourvent Multi Plus elnevezésre hallgató gerincszellőzőt szoktam alkalmazni, melynek felrakása könnyű, mégis esztétikus és praktikus végeredményt kapunk. A gerinc két végén hagyjunk 20 centiméter kivágatlan részt, a két oldalán pedig 2,5 centiméter szélességben távolítsuk el az alátétlemezt, és vágjunk egy 5 centiméteres rést az OSB lemezen. A keletkezett rés lefedésére vágjuk méretre a gerincszellőzőt úgy, hogy a legfelső zsindelysor szögelési sávját is eltakarja. Rögzítéséhez használjunk hosszú szárú, nagyfejű szögeket, majd a fentebb leírt módon végezzük el a gerincfedési munkafolyamatot!
A gerincszellőzőn kívül hazánkban még a pontszellőző és a turbinaszellőző használata terjedt el, melyekről a későbbiekben szeretnék rövid ismertetést adni. Következő alkalommal az újrazsindelyezést és a függőleges falak zsindelyezését mutatom be nektek. Tartsatok velem a későbbiekben is, hogy még jobban megismerjétek a szakmát!
Forrás: https://www.iko.be/hu