A felszabadult azbesztrostok kis méretüknek és tömegüknek köszönhetően a kiporzás helyszínétől légmozgások hatására nagyobb távolságot is megtehetnek, ezzel a környezet levegőjében folyamatos kockázatot jelentve.
A palatetők általában 25-30 év alatt öregednek el. Az azbesztcementben egy ideig kötött formában van jelen az azbesztrost, ami idővel a levegőből és csapadékból származó savak hatására lassan, de biztosan elbomlik, ezáltal a pala porózussá válik. Az azbesztcement akkor jelent veszélyt, ha az eternit pala megsérül, mert ekkor fejti ki környezetszennyező és egészségkárosító hatását. Mit jelent ez? Az azbesztszálak belégzése hosszú távon tüdő-, mellhártya- és hashártyabetegséghez vezethet. Az azbesztrostokon ún. szilikát tűk találhatók, melyek fennakadnak a tüdő belső hártyáján. A tüdő ekkor idegen anyagot észlel, amire savtermeléssel reagál, hogy elbontsa azt. Ez a védelmi mechanizmus sok anyaggal szemben (pl. nikotin, pollen stb.) működik, de a saválló azbeszttel szemben kudarcot vall. A tüdőszövetekben okozott kóros elváltozások gyakran rákos megbetegedéshez, majd sok esetben halálhoz vezetnek. Ha otthonában azbesztet talál, érdemes szakemberrel eltávolíttatni, hogy ezzel is csökkentse az egészségügyi kockázatot.
Bontásnál, ha eltörik a pala, azbesztrost kerülhet a levegőbe, ezért fokozott óvatossággal szabad csak bontani. Az azbesztpala veszélyes hulladék, így a bontást, szállítást csak szigorú előírás alapján végezheti a megfelelően szakosodott cég. A palahulladék kizárólag az erre kijelölt hulladéklerakóban helyezhető el.
Manapság sok elöregedett palatetőre sajnos bitumenes lemezt ragasztanak disznóperzselővel rámelegítve, mely amellett, hogy csak néhány évig védi meg a tetőt az esővel szemben, kétszeres kockázatot jelent, mivel az egészségünket is károsítja. A bitumenes lemez felrakásakor a lemez alatti pala összetörik, ami hatására sok azbesztrost szabadul fel. 2-3 év múlva, amikor ténylegesen bontásra kerül a kókány módon „felújított” tető, akkor már a bitumen tartalmú, szintén veszélyes hulladékkal együtt kell elvitetni az egyébként is problémás és költséges palahulladékunkat. Nem éri meg! Szakemberek szerint ez a lehető legrosszabb megoldás palafelújításra. A piacon valóban ez a legolcsóbb megoldás rövid távon, de ahogy a közmondás is tartja, “olcsó húsnak híg a leve”.
A legegészségesebb és legbiztonságosabb megoldás tehát, ha az elöregedett azbesztpalát elvitetjük a veszélyes hulladék megsemmisítőbe, és hosszú távon is megbízható, korszerűbb tetőfedést választunk, például a kanadai zsindelyezést.
Partnerünk a palahulladekszallitas.hu